grocery.jpg

 

Photo Credit: striatic

I try to save money with the grocery bill. We usually spend $200 a month for two people.

My husband I do a major grocery shop a Wal-Mart about once a month. While the prices can be good, the parking and crowds can be a turn-off.

Just last week a friend introduced us to their Dollar Tree. I’ve been there before and browsed some of their groceries, but wasn’t too excited. This Dollar Tree was larger and had a reasonable grocery area. I shopped there last week and was able to get some deals that were cheaper than Wal-Mart.

This lasts us for the month, with the exception of milk and bread. We just pick that up on our way home.

Since we finished our grocery shopping yesterday, here’s a general list of what we bought and where:

Dollar Tree (all prices are $1 unless otherwise noted)

Bread

  • (Honey Wheat @ Wal-Mart is $2.29/loaf)

Frozen Section

  • Pizza Bites
  • Italian Icees

Juice

  • 3-4 Sips (Wal-Mart’s comparable juice is about $1.29 now and they don’t have a lot of variety of flavors)

Spices

  • Lemon Pepper
  • Garlic Salt

Misc

  • Rice
  • Green Tea Bags

Wal-Mart

Meats (I buy the big packs and split them up into 4-6 meal sizes)

  • Ground Beef
  • Pork Chops (I prefer center cut)
  • Fish (Tilapia, Whiting, Salmon)
  • Pork Shoulder for Roast
  • Lunch Meats (Honey Ham)

Frozen Foods

  • 8 Bags of Different Stir-frys
  • Spinach
  • Green Beans
  • *My aunt gives me some vegetables like sweet potatoes or carrots. She’s always looking out for us. *
  • Pizza (for the’ too tired to chew days)

Juice/Drinks:

  • Orange Juice
  • Lime-Ade
  • 100% Juices (Cranberry, Grape, Apple, etc)
  • What’s on Sale Juices (Sometimes we find some good deals) This week we got Pineapple Juice.
  • Milk

Misc.

  • 8 Yogurts (Vanilla, Strawberry, and I think Key Lime Pie.)
  • Ice Cream (Cookies and Cream to Be Exact)
  • Cheddar Cheese
  • 2 Salad in a Bag (Mixed Greens)
  • 1 Bag of Red Potatoes
  • Red Beans
  • Soups (Tomato, Chicken and Rice)

I guess I should’ve changed this post to ‘How We Shop’. The total came out to $150. I know I forgot some things, so I’ll probably update it later. I’m so tired and from this cold/flu/whatever it is, that I’ll leave it be right now.

What does your grocery list look like? Where do you get your groceries? How often do you shop?